مزایا و کاربرد پکیج دیواری

مزایا و کاربرد پکیج دیواری

در خصوص مزایا و کاربرد پکیج دیواری ابتدا باید بگوییم پکیج نوعی سیستم گرمایش ساختمان است که جایگزین موتورخانه‌ها و رادیاتورهای قدیمی شده ‌است. پکیج دیواری دستگاهی ضروری است که جایگزین موتورخانه مرکزی شوفاژ شده و توسط رادیاتورها آب گرم لازم برای گرمایش محیط و آب مصرفی خانه را تامین می کند. این روزها انواع پکیج های دیواری و زمینی در ساختمان‌های اداری تجاری و مسکونی برای گرمایش ساختمان و به‌طور اختصاصی برای هر واحد به‌ طور جداگانه تعبیه می‌شود.

پکیج چه سازوکاری دارد؟

همان‌طور که می‌دانید در گذشته‌های نه‌چندان دور وسایل گرمایشی خانه‌ها شوفاژ و رادیاتورهای قدیمی بود که از طریق موتورخانه‌ها عمل می‌کردند. موتورخانه‌ها علاوه بر اینکه سیستم تامین انرژی برای کل ساختمان به‌طور مشترک است، هزینه‌های زیادی هم در بر دارد. در ضمن باید یک اتاقک یا انباری برای تجهیزات موتورخانه در نظر گرفته شود.

در حال حاضر چند سالی است که در ساختمان‌های جدید پکیج ها جایگزین سیستم های گرمایشی گازوئیلی و نفتی سنتی شده اند. حال باید بدانیم عملکرد پکیج به چه صورت است؟ در واقع پکیج سیستم گرمایشی مشابه آبگرمکن است با این تفاوت که مصرف سوخت کمتر و سیستم تنظیم شده ای دارد. در ضمن پکیج ها هم آبگرم تولید می‌کنند و هم فضای محیط را گرما می‌بخشند.

پکیج برای انتقال انرژی گرمایی به وسیله فن‌کوئل‌ها، شوفاژها، گرمایش از کف، رادیاتورهای قرنیزی و به‌طورکلی هر نوع سیستم گرمایشی که با سازوکار آبگرم محیط را گرم می‌کند به کار می‌روند.

 سوخت مصرفی پکیج ها

در ادامه مزایا و کاربرد پکیج باید اضافه کنیم پکیج ها هم مانند سایر وسایل گرمایشی نیاز به سوخت دارند. سوخت مصرفی پکیج های جدید خیلی تمیز و بی‌دردسر است و نیازی به مصرف گازوئیل و سوخت هایی از این قبیل ندارد و با برق یا گاز عمل می‌کند.

نکته جالب‌توجه این است که با وجود این‌که پکیج از دو نوع سوخت برای گرمایش محیط استفاده می‌کند اما در مقایسه با سیستم‌هایی مانند داکت اسپلیت، بخاری، کولر گازی و…. خیلی کم‌مصرف‌تر است.

البته این میزان از کم‌مصرفی نسبت ‌به حجم ایجاد انرژی در نظر گرفته می‌شود. همان‌طور که پکیج دیواری هم محیط را گرم می‌کند و هم آب مصرفی خانه را تامین می‌کند.

 پکیج زمینی و دیواری

عملکرد پکیج به این صورت است که وقتی شیر آب را باز می‌کنید سنسورها فعال می‌شوند و آب از درون لوله‌هایی که آب را گرم می‌کند عبور کرده وارد شیر می‌شود. پکیج ها برحسب نوع قرارگیری و سوختی که مصرف می‌کنند در ۲ نوع زمینی و دیواری دسته‌بندی می‌شوند.

 همه‌ چیز درمورد مزایا و کاربرد پکیج دیواری

حال که با عملکرد کلی پکیج آشنا شدیم باید بدانیم مزایا و کاربرد پکیج دیواری چیست؟

پکیج چون خیلی از اختلالات و نقص‌های که سیستم‌های گرمایشی قدیمی داشتند را برطرف کرده، در نهایت مجموعه منظم و بی‌دردسر برای رفاه هرچه بیشتر اعضای خانواده به وجود آورده است. از جمله مزایای پکیج دیواری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • می‌توانید پکیج را در هر دمای دلخواه تنظیم کنید
  • هر واحد مسکونی سیستم گرمایشی مجزایی دارد
  • بدون ایجاد سروصدا و آلودگی کار می‌کند
  • نصب و راه‌اندازی آن راحت و سریع و بی‌دردسر است
  • در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مصرف گاز و برق کمتری دارد و مقرون‌به‌صرفه‌تر است
  • به دلیل نصب روی دیوار فضای کمی اشغال می‌کند
  • دارای سنسورهای مختلف دمایی و سنسور دود و غیره است در نتیجه ایمنی بالایی دارد
  • در صورت نیاز به تعمیرات یا سرویس، دستگاه در داخل منزل برای کنترل در دسترس است همان‌طور که اشاره کردیم پکیج هم از نظر ایجاد گرمایش محیطی کاربرد دارند و هم آب مصرفی واحد مسکونی را تامین می‌کند.

چگونگی گرم کردن خانه به وسیله این دستگاه گرمایشی به این صورت است که آب به وسیله سیستم اصلی پکیج گرم می‌شود و با انتقال به رادیاتور یا شوفاژ این گرما به محیط اطراف منتقل می‌شود.

در حقیقت با خریدن یک دستگاه پکیج دو کارایی گرمایش محیطی و تولید آبگرم را در اختیار خواهید داشت. بنابراین استفاده از آب‌گرم‌کن عملاً حذف می‌شود ضمن اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی شده و هم فضای اضافی برای نصب آب‌گرم‌کن لازم نیست.

با این اوصاف مهم ترین مزایای پکیج دیواری مصرف بهینه گاز، بهره وری و راندمان انرژی بالا، ایمنی فوق العاده، اشغال فضای محدود و رضایت بالای مصرف کنندگان است. انواع پکیج های دیواری فن دار در حال حاضر استانداردترین و معتبرترین انواع پکیج های دنیا هستند. این مدل ها گرمایش از کف توسط رادیاتور ایجاد می کنند و آب گرم مصرفی را در کوتاهترین زمان ممکن در اختیار اهالی ساختمان قرار می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با ما